Bağırsak Polipleri

Poliplerin sebebinin bilinmemesiyle birlikte, bazı insanların çok yönlü poliplere eğilimleri vardır ve bu nedenle yüksek oranda kanser riskine sahiptirler. Nüfusun yüzde ellisinden fazlasında polip bulunmaktadır.
Kanser riski polipin boyutuyla ilişkili olarak değişir. Büyük olanlar gelişir ve daha büyük olanlar ise kolon kanseri riski bulundurur. Kanserin gelişimindeki aşamalar aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir, (polipten kaynaklanan polip kanseri gibi).


SEMPTOMLAR

İnsanların çoğu polipleri olduğunu asla bilmez. En fazla bilinen belirtisi rektum kanamasıdır. Kansızlık ve belirtileri olan yorgunluk, solgunluk ve sersemlik polip kanamasından kaynaklanıyor olabilir. Büyük poliplerin bazen bağırsak tıkanmalarına sebep olduğu ya da ciddi vakalarda bol sulu ishale neden olduğu bilinmektedir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Poliplerin teşhisi için, doktorunuz bütün tıbbi geçmişinizi ve fiziksel incelemenizi talep eder. Kan testleri istedikten sonra katı dışkınızdaki kan oranını araştırırlar. Hekiminize, baryum lavmanı, sigmoidoskopi veya kolonoskopi gibi prosedürler, kolonun görüntülenmesi açısından kılavuzluk edecektir.

Polipler genelde kolonoskopi sırasında alınırlar. Hekiminiz kolonoskopun içinden, sorunun ne olduğunu görebilir ve dolayısıyla teşhisi gerçekleştirir ve eş zamanlı olarak kızgın bir düğümle polipi kesip alır. Çok sayıda polip bulun duruyorsanız veya poliplerin yapısı doktorunuzun kafasında şüpheler bırakıyorsa, kanser riskine karşı bu polipin türü, doku alımıyla mikroskop altında incelenir.

Polipleriniz nüksetme riski gösteriyorsa ve bu da teşhis edildiyse 3 yılda bir kolonoskopik müdaheleye ihtiyaç duyarsınız, özellikle adenomatoz poliplerde yaygın olarak gerçekleştirilir.Kanserli tümörler bazı zamanlarda etrafındaki dokularla birlikte alınırlar. Eğer kanserli polipler çok hızlı büyüyorsa kolonun cerrahi müdahele ile alınmasına ihtiyaç duyulabilir.