Hidrosel, Spermatosel ve Varikosel

varikoselVarikosel

hidrosel

Hidrosel

SEMPTOMLAR
Bu rahatsızlıkların hepsinde haya kesesinde ağnsız bir şişlik olur. Varikoselde haya kesenizin içinden geçen genişlemiş damar­ları hissedebilirsiniz. Şişlik bir görünüp bir kaybolabilir, genel­likle ayağa kalktığınızda artar. Kasık Fıtığı/İnguinal herni  de haya kesesinde şişliğe neden olabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Bu rahatsızlıkların hiç birisi testislerde kalıcı bir hasar meydana getirmez. Yine de, haya kesenizde bir şişlik meydana gelirse dokto­runuzun diğer nedenleri ortadan kaldırabilmesi için doktorunuza başvurmanız gerekir. Bir ultrason muayenesi dokto­runuzun tanı koymasına yardım edecektir.

Hidrosel, spermatosel ve varikoseiin tedavisi yalnızca şişlik rahatsız ediyorsa gerekir. Ağrı, lokal bir anestezikle giderildikten sonra, dokto­runuz toplanmış olan fazla sıvıyı bir iğne ve şırınga yardımıyla aspire edebilir (çekebilir) ve sonra da sıvının tekrar toplanmasını önlemek için bir madde enjekte edebilir. Eğer çok büyük miktar­larda sıvı toplanmışsa, genellikle sıvıyı çıkarmak ve ileride tekrar toplanmasını engellemek için ameliyat gerekir.

Varikoseliniz varsa, hissede­ceğiniz ağırlığı, destekleyici bir iç çamaşırı ya da bir haya bağı giyerek giderebilirsiniz. Varikosel, cinsel üretkenliğinizi körelte­bilir, çünkü genişlemiş damarlar, testislerde üretilen spermlerin cinsel boşalma sıvısına gitmesini engeller. Ancak erkeklik organı­nızın sertleşmesini etkilemez. Eğer varikosel cinsel üretkenliği­nize müdahale ediyorsa, dokto­runuzdan sizi variköz toplarda marlara düğüm atacak bir cerraha yönlendirmesini talep edin.