Tenisçi Dirseği

Bir dirsek bandı ya da havalı atel (plastik, şişirilebilir bir atel), dirseğinizi dinlendirerek ve iltihaplı tendonu hareketsizleştirerek ağrıyı azaltabilir. Ağrı şiddetliyse, doktorunuz iltihaplı alana kortikosteroid bir ilaç ( enjekte edebilir. Birkaç hafta ağrınıza neden olan etkinliği (aktiviteyi) yapmaktan kaçınınız. Cerrahi nadiren gerekir.

tenisci_dirsegi

Bilgisayarda yazı yazarken olduğu gibi tekrarlanan bilek hareketleri bu tür vakaların artmasına sebep gibi görünmektedir. Bileğiniz bükük uyumak bile bu hastalığa neden olabilir.

SEMPTOMLAR
Semptomlar; yanma, sızlama, uyuşukluk ya da başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağında karıncalanmayı ve sonuçta zayıflamış başparmak kasını içerir. Semptomlar, ağır nesneleri kavramakla kötüleşir. Erken ya da hafif vakalarda, semptomlar fasılalıdır (aralıklıdır) fakat devamlı bir hal de alabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Doktorunuz, geceleri bileğinizi hareketsizleştirmek için elinizi bir atele almayı önerebilir. Steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar, sinirinçevresindeki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Bu tedaviler etkisiz olursa ya da başparmağınızda bir zayıflık (zafiyet) yaşarsanız, doktorunuz siniri sıkıştıran iltihaplanmayı azaltmak için karpal tünele kortikosteroid bir ilaç enjekte edilmesini önerebilir.

Semptomlarınız azalır azalmaz, doktorunuz sizi, size tekrarlanmalan önlemeniz için yollar öğretebi¬lecek olan bir meslek hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. El egzersizleri yapmak hastalığın geçme¬sine yardımcı olmaz ve hastalığı daha da kötüleştirebilir. Eğer bu tedaviler işe yaramazsa, ligamenti keserek sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat gerekebilir.

Karpal tünel sendromu tiroid hastalığından kaynaklandığında, tiroid hastalığının başanlı bir şekilde tedavi edilmesi karpal tünel sendromunu genellikle ortadan kaldırır.