Öğretmen Atamalarında SONDAKİKA

​Eylül ayında yapılacak 40 bin öğretmen atamayla ilgili 35 bin kadronun TBMM’de bugün (1 Eylül) görüşülmesi bekleniyordu.

Eylül ayında yapılacak 40 bin öğretmen atamayla ilgili 35 bin kadronun TBMM’de bugün (1 Eylül) görüşülmesi bekleniyordu. Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ ve İçişleri Bakanı Efkan ALA’nın yemininin ardından 62. Hükümet Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU hükümet programını okudu. Hemen ardından TBMM Başkan Vekili tarafından 4 Eylül Perşembe gününe kadar çalışmalara ara verildiği belirtildi. Dolayısıyla öğretmen atamaları görüşmeleri 4 Eylül’e kalmış oldu.

4 Eylül’de 62. Hükümet programıyla ilgili görüşmeler yapılacak. Öğretmen atamalarıyla ilgili de 2 olasılık var. 1)4 Eylül’e kadar Öğretmen atamalarıyla ilgili ayrı bir kanun tasarısı verilerek Perşembe günü atamalar ayrıca görüşülebilir. 35 bin kadro dışında bazı yeni maddelerin de ekleneceği ifade ediliyor. Bu şekilde olacağını öngörüyoruz. 2)Gelecek hafta torba yasayla birlikte öğretmen atamaları görüşülebilir. Bu ihtimalin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç olarak atamalar yönünden kaygılanacak bir durum yoktur, bu hafta içerisinde 35 bin kadro TBMM’den çıkarılmış olacaktır. 9 Eylül’de 2. İl dışı atama sonuçları açıklanacağı için bu tarihten önce atama başvuruları alınamayacaktır. İlk atama süreci 10 Eylül’den sonra başlayacaktır. 10 Eylül’e kadar da 40 bin atama için de her şey hazır olacaktır.

Öğretmen adaylarının en çok merak ettiği konu aslında 40 bin atamanın branşlara dağılımı ve taban puanların kaç olacağıdır. Kontenjanların dağılımı hazırsa MEB’in adaylara açıklamasında fayda vardır. MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, yasa çıkmadan kontenjanların açıklanamayacağını ifade etmiştir. Takvim ve Ahaber de kontenjanların 1 Eylül’de açıklanacağını duyurmuştu. Öğretmen adaylarına sabır diliyoruz. Güzel haberler vermek umuduyla…

Öğretmen Atamalarında Adil Dağılım Nasıl Olacak?

Bu yazının tüm hakları GazeteKamu.com’a aittir. “www.” biçiminde bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.