Ev satın alma kararını 5 duyu veriyor!

Ev satışında 5 duyu organının etkili olduğunu biliyor musunuz? Potansiyel müşterilerin ev satın alma kararlarını gördükleri evin kokusu, çevredeki sesi, görüntüsü gibi birçok faktör etkiliyor. Amerika’nın önemli emlak sitelerinden Trulia’nın 223 emlak danışmanını kapsayan anket ve analizi, emlak satışında duyuların önemini gözler önüne seriyor.

 

5 duyu organı beğenirse o evi alıyoruz!

İşitme, görme, dokunma, koku ve tat alma gibi duyuların ev satışındaki rolünü okuyunca çok şaşıracaksınız! Portföyünüzdeki evleri satarken, bu detaylara dikkat ederek satışı hızlandırabilirsiniz. İşte potansiyel alıcıların duyularını etkileyen faktörler…

evalmak.3

Gözler dört açılır

Gayrimenkul danışmanlarının yaklaşık yüzde 74’ü bir evin temizliğinin potansiyel ev alıcılarının kararını etkileyen en önemli görsel özellik olduğunu söylüyor. Siz de hak verirsiniz ki, yeni bir ev arayan birisi, evin yaşam biçimine uygun olup olmadığını belirlemek için hayal gücünü (veya “zihin gözü”) kullanmak zorunda kalmak istemez.

Ne yapmalısınız?
• Göstereceğiniz evin düzenli ve temiz olmasına özen gösterin.
• Eğer satıştaki ev yeni ise temizliği yaptırılmalı, ev boya kokusuna karşın bol bol havalandırılmalı.
• İkinci el bir ev satıyorsanız mutlaka evin temiz ve düzenli olması gerektiğini ev sahibine iletmelisiniz.

 

 

Koku evle ilgili algıyı belirler

Satın almak istediğiniz evi görmeye gittiğinizde korkunç bir fosseptik kokusuyla karşılaşsanız ne düşünürsünüz? Ya da apartmandaki yoğun yemek kokusu fikrinizi değiştirir mi? İşte bunun gibi kötü kokular, beyinde o evle ilgili kötü bir algı oluşturuyor.

Ne yapmalısınız?
• Daire ya da apartmandaki havalandırma sistemiyle ilgili genel bir kontrol yapabilirsiniz.
• Diğer yandan kötü koku olsa da olmasa da vanilya ya da dağ havası gibi temiz kokular potansiyel müşterileri çeken kokular olacaktır.
• Özellikle vanilya kokusu, pozitif bir algı oluşturarak stres ve kaygı da azaltıyor.

 

İlk izlenim kalıcı bir etki yaratıyor

Ankete katılan gayrimenkul danışmanlarının çoğu, evin en önemli odalarının mutfak ve oturma odası olduğunu belirtirken, girişin kesinlikle unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Girişin görünümü ve hissi, potansiyel ev alıcısı üzerinde ilk izlenimi yaratıyor.

Ne yapmalısınız?
• Evin girişine taze bir çiçek koyabilir, güzel kokmasını sağlayabilir ve tablo gibi şık detaylarla evi daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

evalmak.2

Dokunarak kalite hissedilir

Ev satın almak isteyenler genellikle evin dolaplarına, pencerelerine, ankastrelerine ya da parkelerine dokunur. Bunu bazen istemsiz yapsa da, alıcılar bu şekilde evdeki malzemenin kalitesini anlamak ister.

Ne yapmalısınız?
• Sattığınız evin malzemelerini kaliteli olduğunu düşünüyorsanız, alıcıların dokunarak bu kaliteyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Ses kararı etkiler

Apartmanda yaşayanların en dertli oldukları konulardan biri de ses sorunudur. Ses yalıtımı olmayan apartmanlarda, yan ya da üst dairenin sesini duymak her zaman rahatsızlık verir. Potansiyel ev alıcısı için bu durum olumsuz bir algı yaratır.

Ne yapmalısınız?
• Ses yalıtımı ile ilgili ev sahibini uyarmalı ve gereken önlemleri almasını sağlamalısınız.
• Evi gösterdiğiniz esnada açılan hafif sesli bir klasik müzik ortama olumlu bir hava katabilir.

 

Ferah renklere yönelin

Ana renkler bir anasınıfı için mükemmel durabilir ama satılık ev için asla tercih edilmemeli! Kırmızı, sarı gibi renkler çok dikkat çeken ancak evde kasvet havası hissettiren renklerdir.

Ne yapmalısınız?
• Evin rengi ana renklerden oluşuyorsa ev sahibiyle konuşup, evin duvar rengini daha ferah olan kese kağıdı, beyaz ya da fil dişi gibi nötr renklere boyatılmasını sağlayabilirsiniz.
• Bu renkler evi görmeye gelen alıcılar üzerinde sakinleştirici ve olumlu bir his bırakacaktır.

Kaynak: http://blog.zingat.com/ev-satin-alma-kararini-5-duyu-veriyor/