Bayılmalarda İlk Yardım

Anında bakım: Kişiyi 10-15 dakika kadar yatırın. Havayolunun açık olmasına dikkat edin ). Boyun çevresindeki dar giyisileri çıkarın. Kanın beyne ulaşabilmesi için ayaklan yerden en az 30cm yükseğe kaldırın. Kişinin nabzını ve nefes almasını kontrol edin. Gerekirse kardiyopulmoner resüsitasyona başlayın.

heimlich_1_1_

Kişi kusuyorsa boğulma­sını önlemek için başını (ya da bütün vücudunu) yan çevirin. Kişi hareket edebilecek hale gelene kadar yanında kalın. Bayılmanın ciddi bir nedeni olup olmadığını anlamak için tıbbi yardım alın. Kişi hamileyse, 50 yaşından büyükse, diyabetikse ya da kalp sorunları, göğüs ağrısı veya nefes ağrısı varsa 112’i arayın.

BAYGINLIK
Bayılacağını hisseden kişi denge­sini kaybedebilir ve dengesini sağlamak için birisine tutunabilir.

Anında bakım: Kişiyi hemen yatırın ve ayaklarını en az 30 cm yukarı kaldırın. Kişinin yatması mümkün değilse kişiyi kafası omuzlarından daha aşağıda olacak şekilde oturtun. Boynu saran dar giysileri çıkartın. Kişinin en az 10-15 dakika yatması ya da oturması gerekir. Kişi hareket edebilecek hale gelene kadar yanında kalın.

Kişi hamileyse, 50 yaşından büyükse, diyabetikse ya da kalp sorunları, göğüs ağrısı veya nefes ağrısı varsa doktoruna görün­mesi gerekir. Diyabetik olanlar kan şekerinin düşmesinden dolayı baygınlık geçirebilirler.