İlaçlar Hakkında Bilgiler

Ayrıca birçok insan yüksek kan basıncı gibi uzun süreli bir tedavi için de ilaç kullan­maktadır. İlaçlar vücudunuzu karmaşık bir şekilde etkilerler; çoğunluğu da organlarınızın, dokularınızın ya da hücrelerinizin çalışma şekillerini değiştirir.

İlaçlar; bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar gibi birçok kaynaktan elde edilir. Modern ilaçların birçoğu doğada bulunan maddelerin sentetik formlarıdır. Örneğin penisilin ekmekteki küfte keşfedilen bir maddenin sentetik bir şeklidir.

Bazen de ilaçlar doğal madde­lerin formları olmayan tamamen yeni kimyasallardır. Örneğin bilim insanları, mide asidi salgılanma­sını hafifleten reçetesiz satılan cimeditine ilacını yapmak için bazı kimyasalları birleştirirler. Genetik mühendisliği bilim insanlarına bir zamanlar büyük miktarlarda hayvan dokusundan elde edilen insülin gibi ilaçları yapabilme imkan sunmuştur.

Bir ilaç nasıl yapılırsa yapılsın, insan vücuduna etkileri hiç de az değildir. İlaçlar insan vücudunda ne kadar uzun süre kaldık­ları, vücudun farklı bölümle­rine ne kadar kolaylıkla ulaştıkları ve vücut tarafından nasıl emilip atıldıklarına bağlı olarak farklılık gösterirler.

İlaçlar çok farklı şekil­lerde bulunur: Yutulan tabletler ve sıvılar, dil altına yerleşti­rilen tabletler, teneffüs edilenler, losyonlar, göz damlaları, fitiller ve iğneler.

Estrojen replasmanı tedavisi gereken kadınlara estrojen veren estrojen bantları ya da sigarayı bırakmaya çalışan bir içiciye nikotin veren nikotin bantları gibi bazı ilaçlar zamanla yavaş yavaş salınacak şekilde tasarla­nırlar. Doktorunuz hastalığınıza göre nasıl bir ilaç kullanacağınız konusunda en iyi kararı verecektir.

İlaçların birçoğu kan dolaşı­mına karışıp vücudun kimyasal işleme bölümü olan karaciğere taşınırlar. Karaciğerde birçok ilaç enzimler tarafından parçalanır. İlaç daha sonra etki edeceği ve işe yarayacağı bölgeye gider.

Daha sonra vücudunuz ilacı idrar yolu ile ya da karaciğerde parçalayarak yok eder. İlaçla birlikte ne yiyip içtiğiniz, ilacı kullanırken doktorunuzun tavsi­yelerini ne kadar takip ettiğiniz ile yaşınız, cinsiyetiniz ve metabolizmanız gibi birçok faktör ilaçların etkinliğini etkiler.