Alzheimer aşısı geliyor

Unutmayın, 2015 yılından önce Alzheimer tedavisinde çok önemli bir adım atılmış olacak…

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, “Alzheimer aşısı adına yapılan çalışmalar yolunda giderse, 2015 yılından önce Alzheimer tedavisinde çok önemli bir adım atılmış olacak” dedi.

Şahiner yaptığı yazılı açıklamada, unutma halleriyle başlayan ve gittikçe daha ağır bir şekilde seyreden Alzheimer hastalığına yakalanan hasta sayısının, son yıllarda arttığını söyledi ve Türkiye’de hala 500 bin Alzheimer’lı hasta olduğunu ifade etti. Alzheimer’a karşı son yıllarda geliştirilen bir aşının, tedavide başarılı sonuçlar almada ilk adımları oluşturduğunu ifade eden Anadolu Sağlık Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Türker Şahiner, “2008 Dünya Alzheimer Kongresi’nde aşının yan etki yapmadan beyinden hatalı proteini temizlediğine dair ilk sonuçları bilimsel dünyaya sunuldu. Ancak bu proteinin temizlenmesi ile hastalığın bulgularının nasıl değiştiği konusu, için bir süre daha beklemek gerekiyor ve yeni araştırmalara gereksinim var. Eğer her şey yolunda giderse 2015 yılından önce Alzheimer tedavisinde çok önemli bir adım atılmış olacak” dedi.
“TÜRKİYE’DE 2050’DE 3 MİLYON ALZHEİMER HASTASI BEKLENİYOR”
Tüm dünyada ortalama insan ömrünün uzamasıyla, Alzheimer tanısının da göreceli olarak daha fazla koyulduğunu ifade eden Şahiner, Türkiye’de bugün 500 bin civarında hasta var ve bu hastalardan 100 bin kadarı ilaç tedavisi görüyor. Yaşlı nüfusun artması ile birlikte bu sayının 2050 yılında 3 milyon civarına ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Şahiner, “ABD’de ise 2050 yılında 20 milyon Alzheimer hastası olacağı varsayılırken, bugün, ABD Alzheimer hastalarının bakım masrafları için 100 milyar USD harcıyor, gelecekteki maliyeti hesaplamak oldukça güç” dedi.