Öğretmen Atamalarında Adil Dağılım Nasıl Olacak?

100-120 Bin Öğretmen Ataması Mümkün Mü?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 –Eylül dönemi öğretmen atamaları için çalışmalarını tamamlamak üzere. Eylül ayının ilk haftası MEB’in atama duyurusu yapması ve kontenjanları açıklaması bekleniyor.

En Adil Dağılım Nasıl Olacak?

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN, öğretmen atamalarıyla ilgili son günlerde Twitter üzerinden öğretmen adaylarına rahatlatıcı mesajlar yollamaktadır. Tüm branşların taleplerini aldıklarını, seslerini duyduklarını belirterek 40 bin kadroyu en adil şekilde dağıtacaklarına vurgu yapmaktadır. En adil dağıtım= Toplam öğretmen ihtiyacının 40 bin kadroya oransal dağılımıdır. Aşağıdaki unsurların en az yarısı da 40 bin kadronun dağılımında etkili olacaktır.

1)İllerin bildirdiği öğretmen ihtiyacı

2)TEOG etkisi (ortaokul branşlarına etkisi)

3)Norm Kadro Değişiklikleri

4)Özür Grubu Yer Değiştirmelerinin etkisi

5)Okul Yöneticisi Görevlendirmeleri

6)Bazı branşlarda yeteri kadar mezun olmaması

7)Bazı branşların etkin çalışma yürütmesi

8)Bazı branşlardan fazla mezun olması

9)Emekli olan öğretmenlerin branşları

100-120 Bin Atama Mümkün Mü?

Öğretmen atamaları için geri sayım sürerken TBMM’ye sunulan kanun teklifleriyle 2014 için 100 bin, 120 bin öğretmen ataması talep edilmektedir. Bu teklifi yapan Hükümet değildir, dolayısıyla Hükümetin teklif etmediği bir kanunun yasalaşması zordur. Bu tarz haberler öğretmen adaylarını umutlandırmaktadır ancak 100-120 bin atama haberlerinin gerçekçi bir yanı yoktur. Hükümet, 35 bin kadronun TBMM’de görüşülmesi sırasında kadroların 5 bin veya 10 bin arttırılması önergesi verirse, meclisten geçer. Öğretmen adaylarının 100-120 bin atama haberleri yerine MEB’e ve Maliye Bakanlığı’na baskı yaparak kadroların 5-10 bin arttırılması talebini iletmesinde fayda vardır.

Taban Puan Kaç Olacak?

Öğretmen adaylarının branşlara verilecek kontenjanlar dışında en çok merak ettiği ikinci konu da taban puanların kaç olacağıdır. Taban puana göre bazı kontenjanlar boş kalmaktadır, bu kontenjanlara ek atama yapılmaktadır. 2013 Eylül ayında 40 bin öğretmen ataması için bütün branşlarda taban puan 60 olarak belirlenmişti. Yapılan atamaların ardından bazı bölümlerde kontenjanlar boş kalmıştı. Daha sonra 2 defa ek atama yapılmış ve taban puan 50’ye düşürülmüştü. 2014 Eylül öğretmen atamasında kontenjanların boş kalmaması için taban puanın 50 olarak belirleneceği tahmin ediliyor.

————————————-

Yusuf Tekin’in açıklamaları

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in öğretmen atamalarında branş dağılımları ile ilgili twitterdan yaptığı açıklama

Değerli öğretmen adayı arkadaşlar mümkün olduğunca gruplar halinde hemen hemen tüm branşları kabul edip görüştük. Lütfen müsterih olun+++

++40.000 kadro en adil şekilde dağıtılacak, hepiniz için hayırlı olmasını dilerim.

Arkadaşlar kanun TBMM’de kabul edilmediğinde branşlara dağılımı da açıklamış oluruz insallah